Menopoz

menopoz nedir? kadin-ve-aile-sagligi-dernegi

Menopoz, yumurta rezervimizin sona ermesi ile adet kanamalarımızın kalıcı olarak son bulma durumudur. Bu dönemde en çok sıcak basması, kızarıklık, terleme, uyku düzensizliği  yaşanmaktadır.Bu süreç kişiden kişiye değişmekle birlikte  toplumun bakış açısı, aldığınız profesyonel destekler süreci rahat geçirip geçirmediğiniz hususunda önem arz ediyor.

Toplum kadına sadece doğurganlık özelliği nedeniyle değer veriyor onu insan olarak değil de Annelik sıfatı ile etiketliyor ise bu döneme girdiğinizde kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Fakat kadın toplumda kariyeri, üretkenliği ve insani açıdan algılanıyor ise kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Burada önemli olan elbette ki ilk önce kendi içinizde kendinizi nasıl değerlendirdiğimizdir. Sosyal çevremiz algı ve yargılarımızı etkilemektedir, yalıtılmış insanlar olamayız elbette, toplumumuzun düşüncelerinden insan olarak etkileniriz fakat yanlış değerler ile karşılaştığımızda bunlarla baş etmeye çalışırken bir uzmandan alacağımız destek bu dönemin kolay atlatmamızda çok yarar sağlayacaktır. İlk önce insanız, değerliyiz ,bizim de duygularımız var ve  menopoz döneminde duygularımızda yoğunluk ortaya çıkacaktır.Bu dönemde bizler gibi aynı yaşantı sahibi kadınlara ihtiyaç duyarız. İşte tam da bu noktada KADIN VE AİLE SAĞLIĞI DERNEĞİ olarak  yanınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Menopoz yaşı

Bu durum ortalama 50 yaş civarında görülse de yaşanılan bir takım hastalıklar,genetik durum ki burada annenizin menopoz yaşının sizi de etkilediği düşünülüyor, yaşadığınız travmalar,duygusal çöküntüler menopoza girme yaşınızı etkileyecektir.

Erken menopoz bazı bayanlar için bir tehdit unsurudur çünkü menopoz ile birlikte doğurganlığımız sona erer. Kariyerine odaklanmış, henüz gebeliğe hazır hissetmeyen veya bir takım planları olup gebeliği ertelemiş bayanlar için bir tehlikedir.

Erken Menopoz nedir?

Erken menopoz 35-40 yaşları civarında görülür. Sizler bu durumda şüphe içerisinde iseniz veya geçirdiğiniz hastalıklar var ise çeşitli rahim hastalıkları,trioid vb. olabilir hemen bir jinekoloğa muayene olmanızda fayda var.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde erken menopoz teşhis edilebilmekte ve önlem alınabilmektedir.Jinekolojik muayene ve yapılan hormon testleri sonucunda kolay bir şekilde durumunuz teşhis ediliyor. Böylece bir bebek hayaliniz var ise ona göre plan yapabiliyorsunuz…

Yumurta Dondurma

Öyle ki gelişen teknoloji sayesinde gördüğü tedavi sonucu yumurta rezervi zarar görecek hastalar için yumurta dondurma işlemleri yapılmakta, kişi menopoza girse dahi dondurulan yumurtaları sayesinde gebe kalabilmektedir.

Burada önemli olan erken farkına varabilmek ve muayenelerinizi vaktinde yaptırarak tedaviye başlamanızdır…  Korkarak zaman kaybetmek yerine vaktiniz var iken adım atmanız size en büyük faydayı sağlayacaktır…   Kadınlar olarak her türlü sorunumuzda yalnız kalmak yerine KADIN VE AİLE SAĞLIĞI DERNEĞİ çatısı altında buluşabilmek dileği ile…

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Detaylı bilgi almak ve uzman hekimlerimize sorular sormak için bizimle iletişime geçin

0312 219 8064