İdrar Kaçırma

idrar kacirma

İdrar kaçırma istem dışı gelen idrardır. Bu durum tek bir nedene bağlı değildir. Birkaç nedeni olabilir. Sebebini bulmak ilk adımdır ve psikolojik rahatlama sağlayabilir. İdrar kaçırmak kendi başına hastalık değil fakat bir sağlık probleminin belirtisidir.

İdrar kaçırma çeşitleri

Gülerken öksürürken yada hapşırırken idrar kaçırıyor iseniz bu bir fiziksel efor türüdür. Mesaneniz dolu olmadığı halde sıkışmış hissetmeniz ve tuvalete yetişememeniz sıkışma türü idrar kaçırmadır. Eğer bu ikisini bir arada yaşıyor iseniz karışık tip idrar kaçırma durumu olabilir

Tuvalette idrarınızı tam olarak boşaltamadığınız hissiyatı oluşuyorsa mesanede kalan idrar sürekli baskı oluşturarak idrarınızı kaçırmanıza sebebiyet verecektir.bu ise taşma tipi idrar kaçırma olarak adlandırılır. Tuvalete zamanında gitmeye engel bir hastalığınız var ise (Alzheimer, romatizma gibi) gecikmeden kaynaklı idrar kaçırma problemi fonksiyonel olarak nitelendirilir.

Eğer ki hiçbir idrar hissi olmadan kendiliğinden gelen idrar kaçırma durumu yaşıyor iseniz refleks tipi idrar kaçırmadır. Yaşadığınız bu sorunun kökenindeki hastalığınız tedavi edildiğinde idrar kaçırma durumunuz son bulur ve buna geçici idrar kaçırma denilir.

Burada önemli olan idrar kaçırmanın ardında yatan hastalığı teşhis ettirmektir, unutmayınız ki idrar kaçırma tek başına bir hastalık değil, sadece bir sağlık sorunu belirtisidir. Hastalığınız kronik değil ise tedavi iyileşme sonucu idrar kaçırma probleminiz de sona erecektir.

İDRAR KAÇIRMANIN HAYATIMIZA ETKİLERİ

Her şeyden önce duygusal açıdan utanma hissine kapılabilirsiniz.dışarı çıkmak istemeyebilir, yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Uzun zaman alacak şekilde kimse ile görüşmek istemeyebilirsiniz. İnsanların farkına varıp size olumsuz bakacaklarını düşünebilirsiniz. Endişelerinizi korkularınızı anlıyoruz. Siz rahat olun ve endişelerinizi bir kenara atın. kadın ve aile sağlığı derneği olarak biriz hep birlikteyiz…

Sorunların dayanışma içerisinde çözüme ulaşacağı inancı içerisindeyiz…

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Detaylı bilgi almak ve uzman hekimlerimize sorular sormak için bizimle iletişime geçin

0312 219 8064